سئو وب سایت

کپچا چیست و چه کاربردهایی دارد؟

عملکرد کپچا

کپچا چیست؟ این مفهومی است که امروزه در وبسایت های بسیاری جهت بالا بردن امنیت سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر ابزاری امنیتی برای شناسایی کاربر انسانی از ربات‌های مخرب موجود در فضای مجازی است و برای افزایش امنیت وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین به کار می‌رود. 

کپچاها تست‌هایی هستند که انسان به راحتی به آن‌ها پاسخ داده اما ربات‌ها در پاسخ دادن به آن‌ها دچار مشکل می‌شوند. همراه سایت پالیز محتوا باشید تا با کپچا و کاربردهای آن آشنا شوید.

جهت ارتباط با پالیز محتوا به عنوان شرکت برتر سئو سایت در خراسان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

منظور از کپچا چیست؟

کپچا مخفف Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart به معنی تست تورینگ عمومی خودکار برای تشخیص انسان‌ها و رایانه‌ها است. کپچا نوعی اقدام امنیتی است که به عنوان تست احراز هویت شناخته می‌شود. کاربران معمولا در اینترنت با تست‌های CAPTCHA و reCAPTCHA مواجه می‌شوند که یکی از راه‌های مدیریت فعالیت ربات‌ها هستند.

روش تست کپچا

برای اینکه بتوانید با موضوع تست کپچا چیست آشنا شوید، باید گفت که در این روش تست ساده‌ای انجام می‌شود که با پاسخ دادن به آن ثابت می‌کنید یک انسان هستید که قصد ورود به حساب خود را دارید و از نفوذ هرگونه رایانه به حساب شما جلوگیری می‌کند. 

یک تست CAPTCHA از دو بخش ساده تشکیل شده است؛ دنباله ای از حروف یا اعدادی که به صورت تصادفی تولید می‌شوند و به صورت یک تصویر تحریف شده ظاهر می‌شوند. در کنار آن‌ها یک جعبه متن وجود دارد. برای قبولی در آزمون و اثبات هویت انسانی خود، به سادگی باید کاراکترهایی را که در تصویر می‌بینید در جعبه متن تایپ کنید.

نحوه ی کار کپچا چیست؟

کپچاهای کلاسیک که امروزه در برخی از وب سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل درخواست از کاربران برای شناسایی حروف است. حروف تحریف شده به طوری که برای ربات‌ها قابل تشخیص نیستند، در سایت قرار داده شده‌اند که این مورد به خوبی نشانگر “کپچا چیست” است.

برای قبولی در آزمون، کاربران باید متن تحریف شده را تفسیر کنند، حروف صحیح را در فیلد فرم تایپ کرده و فرم را ارسال کنند. اگر حروف مطابقت نداشته باشند، از کاربران خواسته می‌شود دوباره امتحان کنند.

جهت ارتباط با پالیز محتوا به عنوان شرکت برتر سئو سایت در فارس با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

10 گام مهم در سئو تکنیکال سایت
مطلب مرتبط

ایده این آزمون این است که یک برنامه کامپیوتری مانند یک ربات قادر به تفسیر حروف تحریف شده نیست، در حالی که انسانی که به دیدن و تفسیر حروف در انواع زمینه‌ها – فونت‌های مختلف، دستخط‌های مختلف و غیره – عادت دارد معمولاً این کار را به راحتی انجام داده و آن‌ها را تشخیص می‌دهد.

تفاوت ربات ها و انسان در کپچا چیست؟

بهترین کاری که بسیاری از ربات‌ها می‌توانند انجام دهند این است که به صورت تصادفی حروف را وارد کنند که از نظر آماری احتمال موفقیت آن‌ها در این آزمون بعید است. بنابراین، ربات‌ها در آزمون مردود می‌شوند و از تعامل با وب‌سایت یا برنامه مسدود می‌شوند، در حالی که انسان‌ها می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

ربات‌های پیشرفته می‌توانند از یادگیری ماشینی برای شناسایی این حروف تحریف شده استفاده کنند، بنابراین این نوع تست‌های CAPTCHA با تست‌های پیچیده‌تری جایگزین می‌شوند.

نقاط ضعف کپچا چیست؟

استفاده از کپچا مزایای مختلفی را برای وب‌سایت‌ها به همراه دارد. اما در کنار تمام موارد گفته شده هنوز هم نقاط ضعف زیادی برای آن‌ها وجود دارد. کپچاها در بسیاری از موارد درست عمل نمی‌کنند و ربات‌ها آن‌ها را حل کرده و به سایت وارد می‌شوند. البته افراد فعال در این حوزه همچنان به دنبال یافتن روش‌هایی برای تقویت و کاربرد کپچا هستند. 

کاربرد کپچا چیست؟

هر یک از ابزارهای ساخته شده برای سایت ها دارای کاربردها و عملکردهای متفاوتی هستند که برخی از آن ها حتی به رشد سایت شما نیز کمک بسیار زیادی می کند. به عنوان مثال کاربرد کپچا موضوعی است که به تنها قادر است از سایت شما در برابر برخی موضوعات محافظت کند. این موارد عبارت اند از:

  • جلوگیری از اسپم در بلاگ‌ها و سایر وب‌گاه‌ها؛
  • جلوگیری از نفوذ روبات‌ها به رایانه‌ها؛
  • جلوگیری از نفوذ هکرها به رایانه‌ها.

کاربرد کپچا چیست؟

۴ نوع کپچا چیست؟

کپچاها انواع مختلفی دارند و هر وب سایت می‌تواند از آن‌ها برای تست انسان یا ربات بودن استفاده کند. اینکه رایج‌ترین انواع کپچا چیست و کدامند، در ادامه معرفی شده‌اند.

مسائل ریاضی

مسائل ریاضی CAPTCHA دارای سوالات ریاضی سطح ابتدایی مانند حل ۱+۳ یا حل ۱+۹ است. بر اساس دقت پاسخ کاربر، دسترسی به سایت مجاز یا رد خواهد شد. این روش یکی از محبوب‌ترین مکانیسم‌های کپچا است، زیرا ربات‌ها نمی‌توانند سوالات مربوط به منطق انسانی را حل کنند. این نوع کپچا معمولا در سایت‌های وردپرس یا HTML پیاده سازی می‌شود.

تایپ حروف و اعداد

یکی دیگر از انواع “کپچا چیست” که بسیار رایج و پر استفاده است، تایپ حروف است. در این روش تعدادی حروف نمایش داده شده و شما باید به درستی آن‌ها را در کادر مربوطه وارد کنید. گاهی اوقات حروف با اعداد نیز ترکیب شده یا اعداد به تنهایی نمایش داده می‌شوند. برای افرادی که مشکل بینایی دارند، از بیان صوتی نیز استفاده می‌شود.

نمایش تصویر و پیدا کردن پاسخ سوال

در نوع دیگری از کپچاها که بسیار پیشرفته‌تر محسوب می‌شوند، تصویری نمایش داده شده و از فرد می‌خواهد المان خاصی را در تصویر مشخص کند. به عنوان مثال چراغ‌های راهنمایی را مشخص کنید، خطوط عابر پیاده را علامت بزنید و سوالاتی از این قبیل که ربات‌ها قادر به پاسخ دادن آن‌ها نیستند.

جهت ارتباط با پالیز محتوا به عنوان شرکت برتر سئو سایت در یزد با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اعتبار سایت و اعتبار دامنه چیست و چه تاثیری بر سئو دارد
مطلب مرتبط

علامت زدن چک باکس

یکی از تست‌هایی که از نظر کاربر بسیار ساده است این است که از کاربر می‌خواهد باکس مشخص شده را علامت بزند. در این تست حرکت مکان‌نما کاربر در حین نزدیک شدن به چک باکس در نظر گرفته می‌شود. حتی مستقیم‌ترین حرکت‌های انسان دارای مقداری تصادفی در سطح میکروسکوپی است. حرکات ناخودآگاه کوچکی که ربات‌ها نمی‌توانند به راحتی آن‌ها را تقلید کنند.

موارد استفاده از کپچا چیست؟

استفاده های گوناگونی از کپچا می کنند اما آیا شما می دانید که این موارد کپچا چیست؟ چنین تست‌هایی در فرم‌های ورود، فرم‌های ثبت نام حساب، نظرسنجی‌های آنلاین و صفحات پرداخت تجارت الکترونیک بسیار رایج هستند. در اکثر سایت‌ها، بخش هایی وجود دارد که به شما امکان ثبت نام، پر کردن فرم تماس یا وارد کردن نظرات را می‌دهد.

 هر یک از این صفحات به کاربران اجازه می‌دهد تا با سایت تعامل داشته باشند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که یک ربات این کار را انجام ندهد. رایج‌ترین موردی که در آن داشتن کد CAPTCHA مفید است، درست زمانی است که می‌خواهید از ارسال نظرات اسپم توسط ربات‌ها جلوگیری کنید.

با استفاده از این تست‌ها می‌توان از ثبت نظرات بیهوده در سایت جلوگیری کرد و تنها نظرات واقعی افراد در سایت ثبت می‌شوند. گاهی اوقات فرم‌های آنلاینی در وب سایت‌ها قرار می‌گیرند که برای جلوگیری از کلیک‌های بیهوده و پر شدن توسط ربات‌ها از کپچا استفاده می‌شود. از این موارد نیز می توان به عنوان کاربرد کپچا نیز یاد کرد.

جهت ارتباط با پالیز محتوا به عنوان شرکت برتر سئو سایت در ساری با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تاثیر ساب دامین بر سئو
مطلب مرتبط

حفظ امنیت سایت با کپچا

تمام وب سایت‌ها برای افزایش امنیت و جلوگیری از هرزنامه‌ها از روش‌های مختلفی از جمله کپچاها استفاده می‌کنند. در ابتدا مطالب به این موضوع پرداختیم که کپچا چیست یا کاربرد کپچا در کجا به چشم می خورد. 

کپچاها تست‌های کاملا خودکاری هستند که انسان‌ها به راحتی آن‌ها را پاسخ داده اما ربات‌ها نمی‌توانند از آن‌ها عبور کنند. در این مقاله سایت پالیز محتوا به توضیح کاملی در زمینه کپچا، انواع آن و کاربردهای آن پرداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *