سئو وب سایت

نکات کاربردی سئو صفحات دسته بندی

سئو صفحات دسته بندی به چه صورت است؟

یکی از چالش‌هایی که همیشه سر راه متخصصان سئو قرار دارد، سئو صفحات دسته بندی سایت می‌باشد. در واقع سئو دسته بندی یکی از مراحلی است که معمولا بسیاری از افراد آن را نادیده می‌گیرند. این در حالی است که نادیده گرفتن این مرحله باعث ایجاد تأثیر منفی بسیار زیادی بر رتبه بندی سایت می‌شود. 

سئو صفحه دسته بندی معمولاً همان چینش صفحه خود نوشته را دارد و همان نوارها و ابزارک‌ها هم اطراف صفحه دیده می شوند. ولی مشخصه ویژه صفحه دسته بندی که با عنوان صفحه آرشیو هم از آن نام برده می‌شود، این است که همه‌ نوشته‌های یک دسته، با عنوان و تصویر خود ردیف شده‌اند. دسته بندی مطالب برای ایجاد یک ساختار مشخص در سایت امری مهم و ضروری است و هم برای کاربران برای جستجو کردن بین مطالب و صفحات سایت و هم برای موتورهای جستجو دارای اهمیت بسیار است. 

در این مقاله سایت پالیز محتوا قصد دارد که اطلاعاتی درباره نکات کاربردی سئو صفحات دسته بندی را در اختیار شما قرار دهد. برای آشنایی با این نکات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای آشنایی و کسب اطلاعات آموزش نکات سئو با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اهمیت نکات سئو صفحات دسته بندی

اصلی‌ترین هدف سئو صفحات دسته بندی هدایت کردن کاربر برای پیمایش راحت در سایت است. به همین دلیل از نظر سئو این صفحات دارای هیچ هدفی نیستند. هنگامی که از صفحات فروشگاهی، خدماتی و مسافرتی صحبت می‌کنیم، صفحات دسته بندی نوعی لندینگ پیج به شمار می‌روند. در این حالت است که باید نسبت به بهینه سازی و سئو کردن صفحات اقدام نماییم.

۲ نوع سئو صفحات دسته بندی

دسته بندی اصلی یا مادر Category listing pages (CLP)

این دسته بندی در برگیرنده سایر دسته بندی‌ها می‌باشد. این نوع دسته بندی را در بسیاری از فروشگاه‌های تجارت الکترونیک می‌توان مشاهده کرد. این نوع از دسته بندی موضوعات بسیار گسترده را مورد هدف قرار می‌دهد. CLPها برای کمک به کاربران برای حرکت به یک صفحه خاص تر ایجاد می‌شوند. Clpها نمی‌دانند که کاربر دقیقا چه می‌خواهد و به همین دلیل باید ترکیبی از انواع محصولات را نمایش دهند.

دسته بندی محصولات Product listing pages (PLP)

این دسته بندی کتگوری که محصولات را در بر می گیرد، در مقابل CLP ها قرار دارد. در این دسته بندی دقیقا می‌دانند که کاربر چه می‌خواهد و یک دسته بندی خاص را به کاربران ارائه می‌کنند.

روش‌های انجام سئو صفحات دسته بندی در وردپرس

قرار دادن محتوای منحصر به فرد برای سئو صفحات دسته بندی

بزرگ‌ترین مشکل برای سئو شدن صفحات دسته بندی استفاده نکردن از محتوای منحصر به فرد است. برای از بین بردن این مشکل شما می‌توانید به صفحه دسته بندی چند پاراگراف توضیح اضافه کنید. این توضیح باید دارای کلمه کلیدی باشد. این توضیح در واقع توصیف آن صفحه دسته بندی است.

برای آشنایی و کسب اطلاعات آموزش تکنیک های سئو با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

معرفی افزونه مناسب ساخت انواع فرم در ورد‌پرس
مطلب مرتبط

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی هم به گوگل می‌گوید که صفحات دسته بندی دارای صفحات ارزشمندی هستند و هم باعث راحت‌تر شدن فرایند پیمایش برای کاربران خواهد شد.

تنظیم کردن URL کنونیکال برای صفحه دسته بندی

زمانی که شما URL کنونیکال را برای صفحه دسته بندی تنظیم می‌کنید، هر کاربر می‌تواند به راحتی به صفحه اول برگردد. در صورتی که گوگل قصد بررسی صفحات دوم و سوم و… را داشته باشد آن را به صفحه اول ارجاع می‌دهیم.

آشنایی با سئو صفحات دسته بندی

فعال کردن منوی بردکرامب

گزینه بردکرامب معمولاً در قسمت تنظیمات پایین برگه مربوط به صفحه دسته بندی وجود دارد. در بسیاری از قالب‌های وردپرس نیازی به ساخت این منو نیست و با تیک زدن یک گزینه این منو به راحتی برای شما فعال خواهد شد. 

نوشتن عنوان منحصر به ‌فرد برای صفحه دسته بندی

نکته حائز اهمیت در انتخاب عنوان این است که شما باید عنوانی منحصر به فرد را برای صفحه دسته بندی خود انتخاب کنید. در این عنوان باید کلمه کلیدی مورد استفاده قرار گیرد.

چند نکته در نوشتن محتوای سئو صفحات دسته بندی

  • در نگارش متن خود لیست‌های عددی و غیر عددی را مورد استفاده قرار دهید؛
  • متن شما باید دارای ۱۰۰۰ کلمه باشد، زیرا محتوای زیر ۱۰۰۰ کلمه تأثیر خیلی زیادی بر گوگل نخواهد داشت؛
  • به سایر دسته بندی‌های مرتبط لینک بدهید تا صفحات دسته بندی شما با هم رشد کنند؛
  • هدینگ‌های منظم داشته باشید، خوانایی متن خود را افزایش دهید و سعی کنید مطالب لازم را در این هدینگ‌ها به کار ببرید؛
  • کاربران را تشویق کنید تا خرید کنند. مزایای محصولات داخل دسته بندی و انواع آنها را برای کاربران خود توضیح دهید تا به تمام سوالات آنها پاسخ دهید و به این صورت بتوانید راحت‌تر رتبه بگیرید و محصولات خود را راحت‌تر به فروش برسانید.

برای آشنایی و کسب اطلاعات آموزش بهبود سئو با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

بهترین روش های رنک ترکینگ
مطلب مرتبط

اشتباهات رایج در دسته بندی محصولات

ایجاد صفحات دسته بندی خالی

ایجاد صفحاتی با دسته‌ بندی خالی نه تنها باعث آسان‌تر شدن کار شما نخواهد شد بلکه باعث کاهش قدرت سئو سایت نیز می‌شوند. 

ایجاد تگ و دسته بندی تکراری برای صفحات

استفاده کردن از صفحات خالی نیز باعث کاهش قدرت سئو سایت می‌شوند. زمانی که شما از برچسب‌های تکراری استفاده می‌کنید در واقع دو کلمه کلیدی یکسان خواهید داشت. برای جلوگیری از این امر لازم است که از تکنیک “no index” استفاده کنید. در این صورت گوگل صفحه دسته بندی را ایندکس نمی‌کند و فقط اقدام به بهینه کردن مقاله شما با یک کلمه می‌نماید.

اهمیت سئو صفحات دسته بندی

صفحات دسته بندی به صورت پیش فرض در سایت‌های وردپرس موجود می‌باشند، ولی در بسیاری از موارد بهینه سازی آن ها خیلی مورد توجه نیست. سئو صفحات دسته بندی در جذب مخاطبان دارای تاثیر بسیار زیادی است. این صفحات در سایت شما فقط برای پیمایش کاربران هستند. 

صفحات دسته بندی سایت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشند و بخش مهمی از وبسایت‌ها را تشکیل می‌دهند. بدون وجود این صفحات سایت شما ناقص خواهد بود و سایت فروشگاهی نتیجه خوبی را در پی نخواهد داشت. سئو صفحات دسته بندی یک پروژه زمان‌بر است و برای افزایش رتبه باید وقت و انرژی زیادی را صرف آن کنید. 

برای آشنایی و کسب اطلاعات دوره یادگیری سئو با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

در این مقاله سعی کردیم تا نکات کافی و لازم درباره سئو صفحات دسته بندی را در اختیار شما قرار دهیم. اما در صورتی که هنوز هم به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید با مراجعه به سایت پالیز محتوا به سوالات خود پاسخ دهید. امیدواریم که از مطالب این مقاله به اندازه کافی برای شما مثمر ثمر بوده باشد و لذت کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *